Bilgisayarı Yazılımsal Hızlandırma Yöntemleri 2021

Bilgisayarınızı Yazılımsal Hızlandırma yöntemi ile hızlandırabilirsiniz. Bu içeriğimizde ise bilgisayarınızın hızını yazılımsal olarak nasıl arttırabileceğinizi detaylı bir şekilde anlatacağız.

Yazılımsal Hızlandırma

Masaüstü bilgisayarların performansları, kullanılan programlardan dolayı zamanla düşmektedir. Bu durum yazılımsal kaynaklı bir sorundur. Yüklenen oyunlar, kurulan programlar kaldırılsa bile arkalarında bazı dosya kalıntıları bulundurmaktadır. Bu kalıntılar zamanla arttıkça da sistemin ağır çalışmasına veya işlem sırasında hata vermesine sebep olacaktır. Yazılımsal Hızlandırma yöntemleri olarak; program ile hızlandırma, format atarak hızlandırma ve sistem değişikliği yaparak bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Programlar ile Hızlandırma

Bilgisayarınıza program, oyun ve dosya yükledikçe sistemde yavaşlamalar meydana gelecektir. Bu gayet normal bir durumdur çünkü internetteki her dosya potansiyel virüs barındırmaktadır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığınızda sisteminizde yazılımsal temizlik yapmak zorundasınız.

ComboFix programı muhteşem bir Malware temizleme aracıdır. Sisteminizde yer alan kötü amaçlı yazılımları bu program ile temizleyebilirsiniz. Diğer yandan, programın en büyük dezavantajı sadece Windows 7 işletim sisteminde çalışmasıdır.

CCleaner programı dünya üzerindeki en iyi temizleme araçlarının başında gelmektedir. Program zamanla basit bir temizleme aracından detaylı bir optimizasyon aracına dönüşmüştür. Program ile sisteminizde dosya temizliği yapabileceğiniz gibi “Registry” yani kayıt dosyası bazlı da temizlik yapabilirsiniz.

Revo Uninstaller programı ise silinmeyen programları silebilen bir programdır. Windows işletim sisteminde yer alan “Dosya Ekle/Kaldır” aracı ile kaldıramadığınız tüm programları bu program ile kaldırabilirsiniz. Yine bu program ile dosya kaldırmanın bir diğer avantajı da program dosya kaldırırken ilgili tüm kalıntıları da silmektedir.

Advanced Systemcare programı ise CCleaner’den çok daha başarılı bir optimizasyon aracıdır. Programın ücretsiz versiyonu çok bir işe yaramadığı için ücretli sürümünü kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Format Atarak Yazılımsal Hızlandırma

Bilgisayarınızı format atarak da hızlandırabilirsiniz. Programlar ile ciddi bir temizlik imkanı sağlansa da hiçbir şey format kadar kalıcı bir çözüm sağlayamayacaktır. Format atarak sisteminize bulaşan tüm virüsleri kolaylıkla silebilirsiniz. Format atmak ve driver-sürücü güncellemesi 1-2 saat gibi kısa bir süre yapılabilirken, programlar ile bilgisayarı temizlemek çok uzun bir sürenizi alabilir.

Sistem Değişikliği

Bilgisayarınız eski bir donanıma sahip ise işletim sisteminizi de değiştirebilirsiniz. Örneğin, Windows 10 yüklü bir sisteme Windows 7 yüklemek, sistemin kaynak tüketimini azaltacağı için bilgisayarınızı büyük ölçüde hızlandıracaktır.

Yorum yapın