Chrome İndirme Hızı Artırma Nasıl Yapılır?

Chrome indirme hızı artırma yöntemleri arayışındaki kişiler, tarayıcı üzerinden bir indirme yaparken, anormal bir yavaşlık ile karşılaşabiliyorlar. Genel olarak internet bağlantılarında bir sorun veya yavaşlık olmasa bile, tarayıcıdan dosya indirirken kopmalar ve yavaş indirme sorunu olabiliyor. Bu sorunun, sizinle ilgili olan veya sizinle ilgisi olmayan birçok nedeni olabilir. Bu yazıda, yavaş indirme sorununun nedenlerine ve Chrome indirme hızı artırma yöntemlerine göz atacağız.

Chrome İndirme Hızı Artırma Adımları

Parallel Downloading

Internet Download Manager kullananlar bileceklerdir, bir dosyayı çoklu bağlantı ile indirebiliyorsunuz. Google Chrome’un bu özelliği de, tam olarak bunu sağlıyor. Bu özellik sayesinde, dosyanın indirileceği web sitesi izin veriyorsa, çoklu bağlantı ile dosyayı çok daha hızlı bir şekilde indirebiliyorsunuz.

Chrome Flags - Parallel Downloading

Chrome flags’i açmak için, adres çubuğune “chrome://flags” yazmanız gerekiyor. Ardından, aşağıdaki adımları uygulayın. Chrome Flags sayfasına girdikten sonra, arama kutucuğuna “Parallel downloading” yazıp, bu seçeneği etkinleştirin. Bu işlemi yaptıktan sonra, tarayıcıyı yeniden başlatmayı unutmayın.

Eklentileri Devre Dışı Bırakın

Kullandığınız bazı eklentilerz tarayıcıya fazla yük bindiriyor olabilir. İndirme işlemini başlatmadan önce eklentileri devre dışı bırakarak, sorunun çözülüp çözülmeyeceğini test edebilirsiniz. Kullanmadığınız, kendiniz yüklemediğiniz eklentileri mutlaka kaldırın ve Chrome Web Mağazası dışından, tarayıcıya uzantı yüklemeyin.

Sorun Sizden Kaynaklanmıyor Olabilir

Bazı web siteleri, gerek kaynak tüketimini azaltmak için, gerek de hızlı indirmeyi ücretli üyelikler ile sunmak amacıyla, standart indirme hızını sınırlandırabilmektedirler. Eğer bu sorunu yalnızca bazı web sitelerinde yaşıyorsanız, aynı dosyayı farklı bir kaynaktan indirmeyi deneyin.

Güvenlik Duvarını Ve Antivirüsü Kontrol Edin

Kullanmış olduğunuz güvenlik duvarı veya anti virüs yazılımı, Chrome’u veya indirme yaptığınız web sitesini kısıtlıyor olabilir. Böyle bir sorun olmadığından emin olmak için, indirme yaparken bunları devre dışı bırakmayı deneyin.

Aynı şekilde, cihazınıza bulaşmış bir virüs de arka planda internet kullanıyor olabilir. Cihazınızda bir sorun olmadığından emin olun.

Chrome’u Güncelleyin Veya Yeniden Yükleyin

Son adım olarak, eğer güncel değilse Google Chrome tarayıcısını mutlaka güncelleyin. Güncellemeler, çeşitli hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler içerir. Ayrıca, yapacağınız işlemler, en etkili olarak güncel versiyonlar üzerinde çalışmaktadır. Chrome’un güncel olsuğundan emin olun.

Aynı şekilde, Chrome tarayıcısını yeniden yüklemeniz de bu sorunu çözebilir.

Güncellemek veya yeniden indirmek için: https://www.google.com/chrome/

Chrome indirme hızı arttırma Android, Windows, IOS ve diğer tüm platformlar ile uyumludur.

Yorum yapın