Ekran Kartlarından Sonra Sıra SSD ve Harddisklere Geldi!

Kripto para madenciliğinin grafik kartlarında büyük stok problemlerine sebep olduğunu artık çoğumuz biliyoruz. Fakat yakında sabit disk şoför ve SSD üzere donanımlarda da misal bir durumla karşılaşabiliriz. Hong Kong medya kaynağı HKEPC’nin haberine nazaran, geçtiğimiz gün yayımlanan yeni Chia kripto-para biriminin madenciliğine hazırlık gayesiyle beşerler çok sayıda HDD ve SSD biriktirmeye başladı bile.

Chia nedir?

Yeni para ünitesi, Bit Torrent buluşu ile ünlü olan Bram Cohen tarafından geliştirildi. Ethereum ve başka para ünitelerinin bilakis Chia, HDD’ler ve SSD’lerdeki kullanılmayan depolama alanını kullanan “Alan Kanıtı” kriptografi tekniğini kullanıyor. Bunun sonucu olarak da Hong Kong’da bu modüllerin fiyatları üç katına kadar çıktı ve şayet Dünya’nın geri kalanı da Chia madenciliğine başlarsa, global bir stok problemi ve devasa bir fiyat artışı beklenebilir. Şu anda en fazla talep 4TB boyutundaki ve daha büyük hard diskler için üzere gözüküyor.

Ancak bu durumun güzel bir yanı da var. Chia, yapımcılarının söylediğine nazaran öteki birtakım kripto para ünitelerine nazaran daha etraf dostu olacak. Sıralı süreç gerektiren “zaman Kanıtı” sistemi aracılığıyla Doğrulanabilir Gecikme Fonksiyonu (VDF) uygulanmış durumda ve daha fazla paralel aygıtın kullanımı süreç mühletini kısaltmayacak. Bu yüzden potansiyel olarak bol ölçüde güç tasarrufu yapılabilecek.

Yorum yapın