Google, Android 12’nin Detaylarını Resmi Olarak Açıkladı

Google, I/O geliştirici etkinliğinde Android 12‘nin yayımıyla ilgili yeni detaylar sundu. Şirket, geçtiğimiz hafta bir görüntüde da fark edilmiş olan birtakım değerli kullanıcı arayüzü değişikliklerini duyurdu.

Android 12, Google’ın Material You ismini verdiği yeni bir UI lisanıyla gelecek ve odak noktası her seviyede özelleştirilebilirlik olacak. Kullanıcılar, kullanıcı arayüzünün ve sistem uygulamalarının birden çok öğesi için tema renklerini değiştirebilecek ve ayrıyeten üçüncü taraf uygulamalar da bu yeni tema yeteneklerinden yararlanabilecek.

Kullanıcıların arayüz genelinde tema renklerini kolaylıkla değiştirebilmelerinin bir yolu, telefonlarındaki art plan fotoğrafını değiştirmek. Android 12, görselden tema renklerini seçebilecek, böylelikle dengeli bir his tecrübesi sunacak.

Lakin yeni özellikler bununla hudutlu değil ve renklerden daha fazlasını değiştirebilmeniz mümkün. Google, kullanıcı arayüzünü daha erişilebilir ve tercihlerinize uygun hale getirmek için çizgi kalınlığı, kullanıcı arayüzü öğelerinin boyutu ve daha fazlası üzere şeyleri değiştirebileceğinizi söylüyor. Ayrıyeten bu seçeneklerle daha da özelleştirilebilen yeni widget dizaynları da bulunuyor.

Google, Bildirim Paneli üzere kullanıcı arayüzü öğelerini de yine tasarladı ve bu nedenle süratli süreçlerin tanımlanmasını kolaylaştırmak için artık yanlarında metinler yer alacak.

Android 12
Android 12

Yeni akıcı animasyonlar üzere diğer, daha ince kullanıcı arayüzü değişiklikleri de var. Örneğin, güç düğmesine bastığınızda, ekran düğmenin olduğu yerden başlayarak aydınlanacak ve ayrıyeten bildirim olmadığında saati büyütmek için kilit ekranı güncelleniyor. Ayrıyeten Google bu yeni sürüm ile birlikte daha gelişmiş bir performans sunmayı da amaçlıyor.

Android 12, uygulamaların son 24 saat içinde pozisyonunuz, kamera ve mikrofon üzere şeylere ne sıklıkta eriştiğini görmenizi sağlayan yeni bir saklılık panosu üzere birtakım kapalılık geliştirmeleriyle birlikte sunulacak. Ayrıyeten bu aygıtlara erişim geçmişini de görebilmek mümkün olacak. Google, her uygulama için birebir anda kamera ve mikrofon erişimini devre dışı bırakmanıza imkan tanıyan iki süratli süreç de ekliyor. Bir uygulama pozisyonunuzu sorduğunda, artık yaklaşık pozisyonunuzu yahut her uygulama için kesin dataları vermeyi de seçebilirsiniz.

Ayrıyeten Google, aygıtların birlikte çalışma formunu güzelleştirmeye çalışıyor ve bu gayeyle Android telefonlarını daha fazla marka için dijital otomobil anahtarlarına dönüştürmek için otomobil üreticileriyle iştirak kurduğunu duyurdu. Daha fazla Bluetooth aygıtı için Süratli Eşleştirme takviyesi ekleniyor ve yakında Android telefonlar da uzaktan kumanda özelliği ile Android TV aygıtlarını denetim edebilecek.

Android 12’yi denemek istiyorsanız, Google, olağanda olduğu üzere bugün de Android 12 beta sürümünü duyurdu. Google, beta sürümünü Xiaomi, OPPO ve Google Pixel dahil 11 farklı markanın aygıtlarında deneyebileceğinizi söylüyor. Beta programına iştiraki internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz fakat beta programının web sitesi şimdi Android 12 beta için güncellenmemiş üzere görünüyor.

Yorum yapın