Google News Kaydı Nasıl Alınır? 2021

Eski adı ile Google News Kaydı, yeni adı ile Publisher Center, haber siteleri tarafından uzun süredir kullanılan bir Google aracıdır. Google News kayıtlı web sitelerinin içerikleri çok kısa sürede Google arama motorunda listelendiği için ilgili sitenin sahibi Ping Optimizer gibi eklentiler kullanmak zorunda kalmaz.

Hızlı index özelliğinden dolayı e-ticaret siteleri bile blog sayfaları oluşturarak Google News’e kayıt olmaya çalışmaktadır. News.google.com web sitesine girdiğinizde, news kayıtlı web sitelerinin en son yayınladıkları haberleri inceleyebilir, güncel haberleri buradan da takip edebilirsiniz. Bu içeriğimizde de News Kaydı Nedir ve Nasıl Alınır, sorularına yanıt vereceğiz.

Google News Kaydı Nedir?

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi Google News, dünyaca ünlü Google arama motorunun kullanıcıların haber takibi yapabilmesi için oluşturduğu bir araçtır. Geçtiğimiz yıllarda bir web sitesinin news kaydı alması oldukça zordu. Künye, Hakkında, Gizlilik Politikası ve benzeri sayfalar oluşturmak kayıt şartlarının başında geliyordu ve içeriklerin özgün olması da gerekmekteydi. Bu şartlar yerine getirilse bile web siteleri news kaydı alamamaktaydı.

Artık Google news kaydı almak oldukça kolay çünkü bot ile içerik çekseniz bile belli metrikleri yerine getirdiğinizde News kaydı alabiliyorsunuz. Diğer yandan, 2019 öncesi news kayıtlı web siteleri hala daha değerli iken, artık news kayıtlı siteler çok da değerli değil. News kaydının web sitesine sadece çabuk index aldırdığını söyleyebiliriz.

Google News Kaydı Nasıl Alınır?

Bilgisayarhaber.xyz/blog web sitesi ile News’e başvuru yaptım ve ilk başvuruda sitem onaylandı. Yine içeriğin oluşturulduğu Dogech.com sitesinin de News kaydı bulunmaktadır. News kaydı onaylanan web sitesinde şu işlemleri gerçekleştirdim;

  • Hakkında, Künye, Gizlilik Politikası ve İletişim sayfaları oluşturdum.
  • Kalıcı bağlantı ayarlarını “/%postname%/” yaptım.
  • XML Sitemap eklentisini kurdum ve SEO eklentisinin site haritasını devre dışı bıraktım.
  • Bot ile sadece %10 oranında özgünleştirilmiş içerik girdim. (Başlık, ara başlık ve içerikten bir kaç kelime değişikliği yaptım.)
  • Başvuru yaparken adımları doğru bir şekilde gerçekleştirdim.

Google Publisher Center ilgili bağlantıya tıkladıktan sonra “Yayın Ekleme” butonuna basın. Yayın adını yazın ve devam edin. İlgili alanları tamamen doldurun. Muhtemelen zorlanacağınız alan İçerik kısmındaki “RSS” bölümü olacaktır. Reklamlar ve Gelişmiş kısmını boş bırakabilirsiniz. Resim kısmına ise belirtilen türlerde logo yüklemeniz gerekmektedir.

Kategorili Şekilde News Kaydı Nasıl Alınır?

Web sitenizde birden fazla kategori bulunuyorsa, Örneğin; SEO, WordPress, Çözüm, Teknoloji Haberleri, Güncel Haberler gibi, bu noktada da yapmanız gereken çok basit işlem var.

WordPress tabanlı bir blog sahibi iseniz; GN Publisher eklentisini yükleyin. Eklentiyi aktifleştirdikten sonra bu eklenti sayesinde her kategorinin kendi Feed linki oluşturulmaktadır.

Kategorili News Kaydı
Kategorili News Kaydı

News Kaydına başvururken ilgili linkler için tek tek Feed oluşturduğunuzda, aşağıdaki görseldeki gibi News kaydınızı dizayn edebilirsiniz.

Kategorili News Kaydı
Kategorili News Kaydı

“Google News Kaydı Nasıl Alınır? 2021” üzerine 2 yorum

Yorum yapın