İşcinsel Ne Demek?

İşcinsel kelimesini, özellikle de son zamanlarda duymaya başladık. Farklı anlamları çağrıştırsa da, aslında hiç öyle bir anlamı yok. Bu kelime, tamamen iş dünyası ile ilgili. Bu yazıda, işcinsel kelimesinin anlamından ve işcinsellerden bahsedeceğiz.

İşcinsel Nedir?

İşcinsel kısaca, işkolik demektir. İşcinseller (işkolikler) için “yaşamak için çalışanlar” yerine “çalışmak için yaşayanlar” desek, yanlış olmaz. İşcinsel, işkolik insanlar için çalışmak bir araç değil, amaçtır.

“İşcinsel” Kimlere Denir?

İşsizliğin, bu yüzyılın bağımlılığı haline geldiğini söyleyen Forbes’a göre, işcinsel yani işkolik olduğunuzun 7 işareti bulunuyor. Bu maddeleri okuduktan sonra, kendinize bazı sorular sormanız gerekebilir. İşte, bir iş kolik olabileceğinize işaret eden 7 faktör:

İşe Zaman Ayırmaya Çalışırlar

İşten 5 dakika erken çıkabilmek için her şeyi yapanların aksine, iş için daha fazla zaman ayırmaya çalışırlar. Oluşabilecek boş vakitlerini de, iş ile doldurmak isterler. Vakit, nakittir!

İş Sürelerini Uzatırlar

İşlerinde, daha önceden karar verdiklerin çok daha uzun zaman harcarlar. Onlar için ve çoğunluk için, “iş” kelimesinin tanımları aynı görünmüyor!

Çalışırken Raharlarlar

Yine, insanların çoğunluğuna zıt olabilecek bir durum söz konusu. İnsanların büyük bir çoğunluğu, işi bitirip bir an önce rahatlayabilmek için dakikaları sayarken, bu insanların depresyonla mücadele etmelerini bile sağlayabiliyor. İşkolikler, iş sayesinde suçluluk duygusuyla, anksiyeteyle, mutsuzlukla ve depresyonla mücadele edebiliyorlar.

Uyarılırlar

Başkaları tarafından onlara, işlerini azlatmaları söylenir. Onlar, işkolikliklerinin farkında olmayabilirler ama çevresindekiler, bunu açıkça görebilirler.

Onlar İçin Çalışmamak Streslidir

İşkolik insanlar, işten uzak kalırlarsa veya iş yaomaları engellenirse, stres yaşayabilirler.

Bazı Şeyleri Aksatabilirler

İşleri nedeniyle, hobilerine ayırmaları gereken zamanı, boş zaman aktivitelerini ve fiziksel egzersizleri aksatabilirler. İşin asıl amacı düşünüldüğünde, bu tür faalietlerin önüne geçmesinin ne kadar büyük bir yanlışlık olduğu anlaşılabilir. Yaptığımız iş, yaşamamızı kolaylaştırmalı ve yeni imkânlar yaratmalı; bize zarar verip, bizi biz yapan şeyleri geri plana atmamıza neden olmamalı.

Sağlıklarını Kaybedebilirler

Gerek yukarıdaki maddede de söylediğimiz gibi yaşamsal gerekliliklerin geri plana atılması, gerek de fazla zorlanma ve stres sonucunda, işkolik olmak sağlığımızı olumsuz etkileyebilir. Burada, işin amacının ne olduğunu tekrar vurgulamamız gerek.

Peki siz, işcinsel olduğunuzu düşünüyor musunuz? Maddelerden hangileri sizi anlatıyor?


Kaynak: https://www.forbes.com/sites/amymorin/2014/09/18/7-signs-you-may-be-a-workaholic/

Yorum yapın