Project Starline ve Görüntülü Görüşme Teknolojisi

Google’ın vakit zaman karşımıza uçuk projeleri çıkardığına şahit oluyoruz. Google Glass üzere pek başarılı olamasa da gelecek projeler için en azından bir fikir vermiş oluyor. Bu yıl Project Starline ile tanıştık.

Project Starline nedir

Project Starline bize Pamuk Prenses ve 7 Cüceler masalındaki makus cadının aynasını hatırlatıyor. Çeşitli teknolojiler kullanılarak imajlı görüşme yapılan kişinin birebir imajı dev ekrana yansıtılıyor ve yüz yüze bir görüşme hissiyatı oluşturuluyor.

Project Starline için görüşme yapacak bireyleri tarayıp sanal ortama aktaracak çeşitli sensör ve algoritmalar kullanılıyor. Ekran tarafında da ses ve imaj derinliği oluşturan ışık alanı teknolojisine yer veriliyor. Yani her meskene giremeyecek kadar maliyetli bir sistem.

Google bir müddettir bir küme çalışanı ile Project Starline testlerine devam ettiğini belirtiyor. İş ortakları ile yıl sonuna kadar test sürecine başlamış olacak. Şayet Google projeyi daha makul bir fiyata indirebilirse öbür irtibat eserlerine de entegre etmeyi planlıyor.

Yorum yapın