Rank Math SEO Eklentisi Güncel Ayarlar 2021

WordPress SEO eklentileri, her blogda kurulması gereken eklentilerdir. All in SEO, Yoast SEO ve Rank Math gibi eklentiler ise WordPress’te en çok tercih edilen eklentilerdir. Bu içeriğimizde ise benimde bazı projelerimde kullandığım Rank Math SEO eklentisinin 2021 yılı içerisindeki ayarlarından bahsedeceğiz.

Rank Math SEO Eklentisi Nedir?

700 binden fazla indirilen eklenti hakkında neredeyse olumsuz yorum bulunmamaktadır. Eklentinin ücretli versiyonu ise R10 Platformunda 40 TL gibi cüzi bir miktara satılmaktadır. Bu eklentinin diğerlerine oranla daha fazla tercih edilmesinin sebebi ise, eklentideki birçok yararlı fonksiyonun ücretsiz kullanımda yer almasıdır.

Eklentinin Avantajları

“Instant Indexing” bölümünde şu şekilde bir ifade yer almaktadır; “Sayfa-İçerik eklendiğinde, güncellendiğinde veya kaldırıldığında Bing arama motorunu doğrudan bilgilendirin.” Bu özellik şu işe yaramaktadır, özellik aktifleştirildiğinde ve Bing arama motorunda üyelik oluşturulduğunda Sayfa ve Yazı girdiğinizde arama motoruna direkt olarak bildirim yapılmaktadır ve index hızınız da artmaktadır. Bu fonksiyon en önemli avantajların başında gelmektedir ve ücretsiz sürümde de bulunmaktadır.

İstatistikler; “Google’dan gelen en önemli bilgileri doğrudan WordPress panonuzda görmek için Rank Math’ı Google Arama Konsoluna bağlayın.” Bu da WordPress’te yer alan Google Kit’e benzer bir istatistik raporunu size sunmaktadır. Eklentinin ücretli versiyonunda aşağıdaki gibi kelime takibi yapmanıza da imkan tanınmaktadır.

Rank Math - Rank Tracker Alanı
Rank Math – Rank Tracker Alanı

Ücretli sürümde ise kelimelerinizi eklediğinizde kelimelerin etkileşim sayısını ve pozisyonunu takip edebilirsiniz.

Schema (Yapısal Veri); Schema ise arama motorunda indexlenen içeriklerinizin görünümünü ayarlayabildiğiniz bir alandır. Ücretli sürümde hazır şemalar kullanabileceğiniz gibi dilediğiniz sitedeki bir şema tablosunu da kullanabilirsiniz. Bu ayar iyi yapıldığında, sitenizin ziyaretçi sayısı doğrudan artacaktır.

Rank Math SEO Eklentisi Ayarları 2021

Eklentinin kurulumunu gerçekleştirdiğinizde birçok ayar otomatik olarak yapılmaktadır. Ekstra ayar olarak Etiket sayfalarınızı “noindex” yapabilirsiniz. Bu sayfalar güçlü olmadıkları için indexlenmesi sitenize yarardan çok zarar getirecektir. Başlıklar-Meta bölümünden sol kısımda “Etiketler” alanına gelin. Etiket Arşivler Robots Meta bölümünü “noindex-arşiv yok” şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Aynı sekmede “Yazılar” bölümünde “%title% %sep% %sitename%” kısmına da “%title% %sep% SiteAdi.com” şeklinde de ayarlayabilirsiniz.

Rank Math SEO Eklentisi ile alakalı sormak istediklerinizi yorum yaparak da sorabilirsiniz.

Yorum yapın