Ücretsiz Backlink Kaynakları Nelerdir? 2021

Ücretsiz Backlink Kaynakları Nelerdir, içeriğimizde bu soruya cevap vermeden önce; Backlink Nedir, Backlink Türleri Nelerdir ve Backlinkler Web siteleri için neden önemlidir, gibi sorulara yanıt verdik. Bu sorulara yanıt verdikten sonra da Ücretsiz Backlink Kaynakları Nelerdir sorusunun yanıtını hem yazılı hem de videolu olarak anlattık.

Backlink, referans bağlantı anlamına gelen bağlantılara verilen isimdir. Backlinkler; DoFollow ve NoFollow olarak temelde ikiye ayrılmaktadır. DoFollow yani takip edilebilir kaynaklar genellikle ücretli bir şekilde alınan kaynaklar olmakla birlikte bu bağlantı türünün arama motorlarında değeri çok daha fazladır. NoFollow yani takip edilmeyen bağlantılar ise DoFollow kadar kaliteli bağlantılar değildir.

Backlink Web Siteleri İçin Neden Önemlidir?

Google arama motoru, backlink yani referans bağlantıları güçlü olan web sitelerinin içeriklerini ve hedefledikleri kelimelerdeki sıralamasını üst sıralarda konumlanmaktadır. Üst sıralarda konumlamak ise daha çok kullanıcıya ve müşteriye ulaşmak anlamına gelmektedir çünkü arama yapan kişiler arama yaptıkları kelime ile alakalı karşılarına çıkan ilk üç sonuçtan birisine tıklamaktadır. Alt sıralarda yer alan içeriklerin kullanıcılar tarafından ziyaret edilmesi, üst sıralarda olan içeriklere oranla çok daha düşüktür.

Bu yüzden de her web sitesinin backlink ağının güçlü olması gerekmektedir. Diğer yandan, backlink ağı oluşturmadan önce rakipleri incelemek önemlidir. Rakipleriniz güçlü bir backlink ağı yoksa, backlinkten çok içeriğe odaklanmalısınız. Bu yüzden de web sitesi kurmadan önce sektör ve rakip analizi yapmak önemlidir. Bu analiz için de Ahrefs ve Semrush gibi ücretli araçlar kullanılmaktadır.

Ücretsiz Backlink Kaynakları
Ücretsiz Backlink Kaynakları

Doğal ve Yapay Backlink Nedir?

Backlinkler doğal ve yapay olmak üzere iki farklı yöntemle elde edilir. Örnekle anlatmak gerekirse, web sitenizde herhangi bir konuda rehber niteliğinde bir içeriğin olduğunu düşünelim. Bu içeriğin de herhangi bir ekşi sözlük yazarı tarafından sözlükte ilgili içerikle alakalı bir başlık içerisinde paylaşıldığını düşünelim. Sözlük yazarı tarafından atılan postta – paylaşımda ilgili içeriğinizin bağlantısı link olarak sözlükte paylaşıldığı için, web siteniz doğal yolla Ekşisözlük‘ten backlink elde etmiş olacaktır. Yine herhangi bir forumda içeriğiniz ile alakalı bir soru yöneltilmiş olabilir ve forumdaki bir üye de içeriğinizin bağlantısını ilgili forum konusunda paylaşmış olabilir. Bu iki durumda da bahsettiğimiz siteler web sitenize referans olmaktadır. Bu doğal backlink örneğidir ve bu yöntemle backlink elde etmek oldukça zordur.

Yapay backlink yöntemi ise site sahibi tarafından ücretli ve ücretsiz yöntemlerle alınan referans bağlantılardır. Aynı örnekten gitmek gerekirse, Ekşi sözlük üyeliği olan ve bu işi yapan bir kişiye entry girmesi karşılığında ücret ödeyerek Ekşi Sözlük’ten backlink alabilirsiniz. Sektörünüz ile ilgili bloglardan da ücret ödeyerek tanıtım yazısı satın alabilirsiniz. Ücretsiz yapay backlink yöntemine ise Blog Backlink ve Forum Tanıtımı örnekleri verilebilir.

Ücretsiz Backlink Kaynakları Nelerdir?

Web sitesi sahiplerinin kendi web sitelerinin backlink ağını oluşturabilmesi için kullanabileceği birçok ücretsiz backlink kaynakları bulunmaktadır.

  • Forum Tanıtımı: Tanıtıma izin veren Türkçe veya Yabancı forumlarda üyelik açtıktan sonra forumların Tanıtım bölümlerine konu açarak veya yorum yaparak bağlantı alma yöntemidir.
  • Dizin – Firma Rehberi: Dizin ve Firma rehberi sitelerinin “Site Ekle” veya “Firma Ekle” gibi bağlantılarına tıklayarak web sitenizi ilgili siteye ekleyebilirsiniz.
  • Whois: Whois sitelerine ilgili sitenin linkini yazdıktan sonra bu siteler otomatik olarak size backlink sağlayacaktır.
  • PDF Backlink: PDF yükleme sitelerine PDF yükleyerek ve ilgili PDF’e bağlantı ekleyerek bu sitelerden ücretsiz şekilde backlink sağlayabilirsiniz.
  • Sosyal Medya: Twitter, Facebook ve Instagram başta olmak üzere Pinterest, LinkedIn ve Tumblr gibi sitelere konu linkinizi bırakarak backlink sağlayabilirsiniz.
  • Paravan Blog: WordPress.com ve Blogger.com gibi sitelerden ücretsiz şekilde blog oluşturduktan sonra bu sitelerde mevcut içeriklerinizi paylaşarak backlink elde edebilirsiniz.
  • Forum Profil Backlink: Genellikle Yabancı forum sitelerine üye olduktan sonra Profil kısmından bağlantı alınmaktadır.
  • Edu Backlink: .edu uzantılı blogların içeriklerine yorum kısmından sitenizin bağlantısını paylaşarak backlink alabilirsiniz.

Videolu anlatımımız sayesinde Ücretsiz Backlink Kaynakları Nelerdir sorusunun cevabını net olarak bulabilirsiniz.

Blog Nasıl Açılır? adlı içeriğimizden de WordPress tabanlı blog oluşturmanın anlatımını bulabilirsiniz.

Yorum yapın