Windows 10’nun EcoQoS Özelliği Devreye Girdi

Microsoft, güç tüketimini azaltmak için Vazife Yöneticisi’ne eklediği Eco Modunu ve EcoQoS isimli yeni bir Windows geliştirici özelliğinin ön izlemesini tanıttı.

Microsoft, geliştiricilerden, uygun olduğu durumlarda, Windows’tan verimlilik için performanstan ödün vermesini isteyen bir API kullanmalarını talep etti. Program yöneticisi Raymond Li’ye nazaran yeni Hizmet Kalitesi düzeyi (QoS), “daha yüksek saat suratları daha yüksek performans sağlıyor, lakin güç tüketimi de büyük oranda artıyor” formunda açıklanıyor.

Esasen, bir uygulama daha yavaş çalışarak tıpkı işi daha verimli bir biçimde başarabilir. API, donanım bilgisi gerektiriyor ve birinci ayar, Intel 10. ve 11. jenerasyon taşınabilir işlemcileri, AMD Ryzen 5000 taşınabilir işlemcileri ve Qualcomm işlemcileri destekliyor. Li, masaüstü bilgisayar takviyesinin daha sonra geleceğini açıkladı.

CPU güç tüketimi

Diğer bir ilgili mevcut ayar, sürecin güç tüketimini azaltmak için CPU güç idaresi özelliklerini (Intel’in SpeedStep ve SpeedShift gibi) başlatıp başlatmadığını belirleyen Power Throttling. Güç Kısma olarak da açıklayabileceğimiz bu özellik çoklukla bir PC elektriğe bağlandığında devre dışı bırakılıyor. Evvelce güç tüketimini azaltmanın ilgi odağı pil ömrünü uzatmaktı, fakat iklim değişikliği bağlamında, güç kaynağından bağımsız olarak güç tüketimi artık daha değerli hale gelmiş durumda.

Yorum yapın