WordPress Blog İçin Gerekli Ayarlar 2021

WordPress Blog İçin Gerekli Ayarlar adlı içeriğimizde her blog için yapılması gereken temel ayarları detaylıca anlatacağız. WordPress tabanlı bir blog kurduktan sonra yapılması gereken birçok ayar bulunmaktadır. Blogu kurduktan sonra SSL aktifleştirme, Kalıcı bağlantı ayarları, Kategori Oluşturma, SEO eklentisinin kurulumu ve anahtar kelime seçimi gibi ayarlamaları kesinlikle yapmalısınız.

WordPress Blog İçin Gerekli Ayarlar

Bu ayarlamalar sitenizin Google’da çok daha kolay üst sıralarda yer almasını sağlayacaktır. Yine kullanıcı etkileşimini arttırmak içinde bu ayarları kesinlikle yapmanız gerekmektedir.

SSL Kurmak – Aktifleştirmek

Birçok Hosting firması sattığı hostinglerde ücretsiz SSL tanımlamaktadır. SSL’yi parayla da alabilirsiniz fakat e-ticaret siteniz yoksa bloglarınız için firmaların sağladığı SSL sertifikası yeterli olacaktır. Hosting servisinizden SSL tanımlamasını istedikten sonra WordPress üzerinde yapmanız gereken bazı ayarlar bulunmaktadır.

Öncelikle WordPress Eklentiler bölümünden “Really Simple SSL” eklentisini kurduktan sonra ayarları yapmanız SSL’yi blogunuzda aktifleştirmeniz için yeterlidir. SSL bugün Google arama motoru tarafından da kesinlikle talep edilen bir eklentidir.

Title – Meta Description – Slogan Ayarları

Siteniz ile alakalı kendinize hedef bir kelime seçin. Bu kelimeyi iyi bir şekilde seçmeliniz çünkü bazı kelimelerin arama hacmi çok yüksek olduğu için rekabeti de oldukça yüksektir. Sitemiz üzerinden gitmek gerekirse; Teknoloji bizim ana kelimemizdir. Diğer yandan bu kelimenin çok fazla rekabeti olduğu için biz alt sayfalarla ziyaretçi çekmeyi hedeflemekteyiz. Örneğin bu içerik veya diğer içeriklerimizden gelecek olan ziyaretçiler bizim için önemlidir.

Kelimenizi seçtikten sonra “Ayarlar” ardından da “Genel” bölümüne gelin. Slogan ve Site Başlığı kısmında seçtiğiniz kelime kesinlikle geçmelidir.

Kalıcı Bağlantı Ayarları

Bağlantı ayarları da bizim sitelerimizin link yapısını ayarladığımız bölümdür. Kalıcı bağlantı ayarlarınız aşağıdaki görsel gibi olmalıdır.

Eklenti ve Tema Ayarları

Gereksiz ve kullanmadığınız eklentileri en kısa sürede silmelisiniz. Yine kullanılmayan temaları da silmelisiniz. WordPress’de en çok tercih edilen eklentiler aşağıda listelenmiştir.

  • Rank Math – Yoast SEO veya All in SEO
  • Akismet (Sahte Yorum Engelleyici)
  • Klasik Düzenleyici
  • Litespeed Cache – Fastest Cache veya WP Rocket
  • İmagefly – Smush (Resim Optimizasyonu)
  • Easy Table of Contents (İçerik Tablosu)

SEO Eklentisinin Kurulumu

SEO eklentisi olarak Rank Math eklentisini seçebilirsiniz. Eklentinin gerekli ayarlarının nasıl yapıldığını daha önceki içeriklerimizde anlattık.

Search Console – Google Kayıt

Sitenizi tamamen oluşturduktan sonra Google’a kayıt edebilirsiniz. Konuyla alakalı detaylı bir içeriğimiz yakın zaman gelecek. WordPress Blog İçin Gerekli Ayarlar adlı içeriğimiz sürekli olarak güncellenecektir.

Yorum yapın