WordPress Reklam Kodu Ekleme Nasıl Yapılır?

WordPress reklam kodu ekleme işlemi ile WordPress sitenize Google Adsense kodunu ekleyip, reklam göstermeye başlayabilirsiniz. Google Adsense’e başvuran kişilerden, başvurdukları web sitesine bir kod eklemeleri istenmektedir. Bu kod, hem doğrulama için, hem de reklamların gösterilmesi için kullanılıyor. Bu yazıda, bu kodu WordPress web sitenize nasıl ekleyebileceğinizi göstereceğiz.

Web Sitesine AdSense Ekleme

Bunun için öncelikle, Google Adsense’e başvurmuş olmanız gerekiyor. Henüz başvurmadıysanız, aşağıdaki bağlantıyı takip ederek başvurabilirsiniz:

https://www.google.com/adsense/signup

Başvuru yaptıysanız, size aşağıdaki görselde görünen gibi bir kod verilecektir.

WordPress Reklam Kodu Ekleme - Adsense

Size verilen bu kodu “kopyala”ya basarak kopyalayın ve aşağıdaki adımlardan devam edin.

WordPress Reklam Kodu Ekleme

Bu adımda yapacağımız basit ve kısa işlemler ile herhangi bir WordPress reklam eklentisi kullanmaya gerek kalmadan, reklam kodunu web sitenize ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, herhangi bir kodlama bilgisine de gerek yok.

1- WordPress admin paneline, bir yönetici hesabıyla giriş yapın.

2- Sağdaki menüden, Görünüm > Tema Düzenleyici yazısına tıklayın. Bu bağlantı sizi, kodu ekleyeceğimiz düzenleme sayfasına yönlendirecektir.

3- Şu an kullandığınız varsayılam temayı seçin ve sağdaki “Tema Dosyaları” bölümünden, “Tema üst bölümü (header.php)” yazısına tıklayın. Temayı <head> bölüme ekleyeceğimiz için, bu sayfada düzenleme yapacağız.

4- <head> ve </head> etiketlerinin arasındaki boş bir satıra, Google Adsense’in size verdiği kodu herhangi bir değişiklik yapmadan yapıştırın. Kodu, aşağıdaki görseldeki gibi doğru bir şekilde eklediğinizden emin olun.

WordPress Reklam Kodu Ekleme

5- Kodu ekledikten sonra kaydetmeyi unutmayın. Kaydettikten sonra, yapmanız gereken başka bir işlem kalmıyor.

6- İşlemleri yaptıysanız, artık hazırsınız demektir. Bundan sonra yapmanız gereken şey, Google Adsense’in onaylanmasını beklemek olacaktır. Onay veya ret mesajı, kayıt olduğunuz e-posta adresine, genellikle maksimum iki hafta içerisinde iletilmektedir.

Adsense “Kodu Sitenizde Bulamadık” Hatası Nasıl Çözülür?

Kodu ekledikten sonra, önbelleği (cache) temizlemeyi unutmayın. Bunu yaptıktan sonra, “kodu sitenizde bulamadık” hatası çözülmüş olacaktır.


Bu yazıda, web sitesine eklediği içerikler ile ek kazanç elde etmeye başlamak isteyen kişilere yol göstermeye çalıştık. Eğer farklı bir yol denediyseniz veya bir sorunla karşılaştıysanız, bunu yorum yazarak paylaşmayı unutmayın.

Yorum yapın