WordPress Site Hızı Nasıl Yükseltilir?

WordPress Site Hızı, Sayfa İçi SEO (On-Page SEO) için önemli bir metriktir. Sitelerin hep mobil hem de masaüstü platformlarda hızlı bir şekilde açılması, ilgili sitenin arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Diğer yandan, arama motorunda ilk sıralarda yer almak için sayfa hızı tek başına yeterli bir etmen değildir. Bunun için içerik ve backlink ağının da güçlü olması önemlidir.

Dogech.com Site Hız Puanı
Dogech.com Site Hız Puanı

WordPress Site Hızının Ölçümü

PageSpeed Insights adlı Google aracından sitenizin hızını ölçümleyebilirsiniz. Burada site hızınız ölçümlendikten sonra düzeltmeniz gereken ayarlar tek tek belirtilmiştir. Bizim web sitemiz olan Dogech.com’un site hız puanı özellikle masaüstünde oldukça yüksektir. Bunun temelde iki sebebi vardır.

  • Hosting – Sunucu Hızı
  • Sayfanın Sorgu Sayısı

Hosting olarak Litespeed altyapısına sahip bir hosting tercih ettiğimiz için aynı zamanda WordPress’de de Litespeed Cache adlı eklentiyi kullandığımız için web sitemizin hız puanı oldukça yüksektir. Diğer yandan, sayfamızda sorgu sayısı da oldukça azdır. Sitemizde reklam bulunmamaktadır. Yine Ana sayfada sadece 4 içerik listelenmektedir ve En Popüler ile Kategoriler dışında da herhangi bir bileşen bulunmamaktadır. Ana sayfada sorgu sayısı yani bileşen, içerik, resim ve diğer sorgular arttıkça sitenin hız puanı da düşmektedir.

WordPress Site Hızı Nasıl Arttırılır?

Site hızını arttırmak için ilk yapmanız gereken cache eklentisi yüklemektir. Litespeed Cache, Fastest Cache ve WP Rocket en çok tercih edilen cache eklentileri arasındadır. Hosting’inizde Litespeed eklentisi mevcutsa sizde Litespeed eklentisini tercih edebilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra Javascript, HTML ve CSS dosyalarını eklenti üzerinden sıkıştırmalı ve LazyLoad seçeneğini de aktif etmelisiniz.

Litespeed Cache Ayarları

Ayarlar resimde yer alan ilgili bölümde bulunmaktadır. Ayarlar sonrasında temanızda görsel bozulmalar meydana gelebilir. Ayarları deneme yanılma yoluyla değiştirebilirsiniz. Temanız kodlama açısından iyi ise ayarlar sonrasında da site hızınız büyük ölçüde artacaktır.

Yorum yapın